تبلیغات
اموزش برنامه نویسی در محیط فلش - آموزش Action Script جلسه پنجم ( متن در Action Script‌ )

اموزش برنامه نویسی در محیط فلش

همان طور كه حتما می دانید برای نوشتن یك متن (و در واقع درست كردن یك فیلد متنی) از ابزار text tool در جعبه ابزار استفاده كرده و در صفحه اصلی فلش یك كادر متنی ایجاد می كنیم. پس از ایجاد كردن یك كادر متن در حالی كه آن كادر..... انتخاب است(لازم نیست حتما درون كادر چیزی تایپ شده باشد) به پنل properties در پایین صفحه بروید. در سمت چپ این پنل یك منوی كركره ای می بینید (type text) اگر آن را باز كنید می بینید كه شامل سه حالت مختلف است:
static text
dynamic text
input text

با انتخاب حالت اول شما یك كادر متنی به وجود آورده اید كه تنها قابلی نمایش آنچه شما تایپ كنید را دارد. شما نه می توانید به یك متن استاتیك نامی بدهید و نه یك متغیر برای اطلاعات موجود در آن تعریف كنید. اما اگر حالت دینامیك یا متن پویا را انتخاب كنید می بینید كه سایر تنظیمات پنل تغییر می كند. حالا می توانید در كادر پایین به نام instance name نامی برای فیلد متنی خودتان بگذارید و در سمت راست پایین پنل در كادر var یك متغیر را به فیلد متنی خود اختصاص دهید كه این متغیر كاربدهای زیادی در نوشتن اكشنها خواهد داشت. خاصیت dynamic text در این است كه متن موجود این كادر متنی می تواند در حین نمایش فیلم و بسته به برنامه ای كه ما می نویسیم دایم تغییر كند .
مثلا شما پس از انتخاب حالت دینامیك در كادر var نام متغیر مربوطه را a می گذارید. حالا می توانید در اكشن برنامه ای بنویسید كه مثلا با فشردن این دكمه حاصل متغیر a حاصل 7+2 را نشان دهد و با زدن دكمه دیگر حاصل 9+5-3 به a نسبت داده شده و در نتیجه در آن فیلد متن دینامیك شما نمایش داده شود.
ضمنا امتحان كنید كه آیا در حالت دینامیك در حال پخش فیلم شما می توانید در كادر متنی را وارد كنید؟
جواب منفی است.
اما حالت سوم یعنی input text یك فیلد متنی را ایجاد می كند كه شما می توانید توسط آن متن ورودی كه كاربر تایپ می كند را بگیرید و آن ورودی را در یك متغیر ذخیره كنید. مثلا در یك سایت با استفاده از input text فیلدی ایجاد می كنید كه كاربر سایت ایمیل خود را در ان وارد كند و در نتیجه آن ورودی در متغیری كه شما به فیلد نسبت داده اید ذخیره شود.
كاربرد این مسایل در زمان نوشتن دستورات یك برنامه مشخص می شود.
یك مثال ساده
برای پی بردن بهتر به موضوع قبل که همون فیلدهای متنی بود و کاربردهای اونها به این مثال توجه کنید
1-دو تا کادر متنی ایجاد کنید و از پنل properties برای هر دوتاشون نوع input text را انتخاب کنید.
2-بالای اونها یک کادر متنی دیگر بکشید ولی این بار نوعش رو dynamic text بذارید.

3-برای هر کدوم از سه تا فیلد متنی که ایجاد کردید از طریق پنل properties و در قسمت var (متغیر) یک متغیر بذارید یعنی یه اسم دلخواه به عنوان متغیر مربوط به هر کدوم نسبت بدهید.
مثلا ما برای یکی از فیلدهای ورودی(input) نام متغیر را a
برای یکی دیگه نام متغیر را b
وبرای فیلد متن پویا(dynamic text) نام متغیر را c می دهیم.

4-دقت کنید برای این که اطراف هر کادر متنی مشخص باشد و خطی به عنوان مرز دور کادر وجود داشته باشد پس از انتخاب هر کدوم از فیلدهای متن ازپنل properties گزینه show border around text که به صورت یک مستطیل کوچک در پایین وسط پنل هست رو فعال کنید.

5-حالا در همون صفحه یک دکمه درست کنید و دستورا زیر رو به دکمه بدهید
(برای دیدن درست دستورات اونها را به محیط اکشن اسکریپت کپی و پست کنید.
on (press) {
c=number(a)+number(b)
}

Aوbوc همون متغیرها هستند.
حالا بازدن کنترل و اینتر به محیط اجرا برید. در هر کدوم از کادر متنهای ورودی (input) یک عدد به دلخواه وارد کنید و کادر دینامیک رو خالی بگذارید. حالا با فشردن کلید می بینید که حاصل جمع دو عدد ورودی شما به نمایش در میاد. این کار رو میشه چندین بار تکرا کنید و کلید رو بزنید و حاصل جمع رو ببینید.
برای مشخص شدن فیلدهای متن ورودی و دینامیک از همدیگه می تونید از یه متن استاتیک که جلوی هر کدوم می نویسید مثلا جلوی دینامیک می نویسید "حاصل جمع"
استفاده کنید.
مثال خیلی ساده بود و فقط برای اشنایی بیشتر با فیلدهای متن و متغیرهای اونها بود.


دقت کنید !!!!!

در مورد نام گذاری متغیرها به این نکات توجه کنید:
-حرف اول نام متغیر یا باید یکی از حروف یا زیر خط ( _ ) و یاعلامت دلار ($) باشد.
-متغیر نمی تواند جز کلمات کلیدی باشد.
-نام متقیر باید در محدوده خود منحصر به فرد باشد. !!!!!!

ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 13 فروردین 1388 توسط مهدی میرزایی
درباره وبلاگ